Pupusas y gringos

Na El Salvadoru je pěkné, že tu nejsou žádní gringos. Kromě mne, ale to se vlastně nepočítá. Vysvětlím.

Gringo znamená doslova “cizinec”, ale spíš se používá ve významu “Američan”, nebo přesněji “opruzný Američan co se shání po pivu a chová se obecně poněkud nepřístojně”.

Pivo nepiju, prudím jen tu a tam a tudíž jsem byl patrně z nelichotivé kategorie “gringo” přesunut do neškodné “bílý exot”. Má to své výhody:

Například, nikdo na mne nepokřikuje “Hola amigo, kup si tohle nebo tohle,” protože na cizince tu nemají prodejci škatulku. Po hlučném blázinci Nikaraguy je to příjemná změna. Ještě přijemnější jsou o dvě až tři hlavy menší El Salvadořanky, co se chtějí společně fotit. Musí ale držet mobil na výšku, abychom se na obrázek vešli. Když někam špacíruju, zastavují samy od sebe vozidla třídy “to je dobře, žes nás taky jednou vyvez” a ptají se, zda nechci někam vyvézt. Nechávám se vyvážet rád, na korbě mezi haraburdím se v kolektivu zemědělců jezdí vesele.

A každý, úplně každý, si chce povídat, nejlépe dva až tři najednou. Protože tu nejsou žádní gringos, sloužím jako informační kancelář a velvyslanec bílé rasy zároveň, odpovídaje na záludné dotazy, kolik chtějí mít Evropanky dětí a jestli se Němcům líbí sopka Conchagua. Dokonce i celník se mne ptal, jestli jsem někdy byl fotbalovým brankářem. Jak to uhodl, nevím, nicméně ho to potěšilo a hned si tento zásadní údaj poznamenal do počítače.

I předchozí odstavce jsem psal vlastně natřikrát: právě sedím v pupuserii a hosté, je jich tu asi sedm, jeden po druhém přestali jíst a ptají se, jestli by pupusas chutnaly Švýcarům. Říkám, že Švýcaři jedí hlavně čokoládu a poťouchle si představuju, že se tahle blbost řízením osudu třeba jednou dostane do El Salvadorských čítanek.

Vám by ale pupusas chutnaly určitě. Jsou to kapsičky z kukuřičné mouky, plněné sýrem nebo masem, nasucho opečené, a místní kuchařky jsou na ně hrdé asi jako Češi na Jardu Jágra. S kysaným zelím, pálivou omáčkou a sladkou bílou kávou je to znamenitá snídaně.

Pupusas
Ranní pupusas s kyselým zelím v řidičském stánku u silnice.
K tomu jako příloha povídání s tiráky, dělníky a každou babčou co šla kolem z trhu.
El Salvadořani si povídají rádi.

Seznam kapitol