Léto s Čičinkou

...aneb přestavba dodávky na off grid bydlení

Elektřina na palubě obytné dodávky

První část: hrubý plán

Od začátku plánuju elektriku jako ostrovní systém, živený primárně ze solárních panelů na střeše. Bude třeba zamontovat jednu až dvě velké baterie, nějaká ta elektronika, zásuvky na 12/5V (USB) - preferované napětí, měnič na 220 V (některé věci holt na 220 nejsou).

Mělo by to umět dobíjení baterek z externí zásuvky, když už bude někde možnost připojení, a také možnost dobíjet z motoru při jízdě.

Napevno zabudované spotřebiče (wifi router, bufík…) musí mít možnost odpojení, pro šetření baterky. Hodila by se také možnost nouzově přepnout na baterii vozidla.

A vice versa: chci mít možnost v nouzi použít elektřinu z “domovních” baterií na startování. To má svá úskalí, protože startovací baterie mají na rozdíl od domovních jiné parametry, a obří proudy při startování je dost ničí. Určitě to nejde dělat rutinně, nicméně jsou situace, kdy se taková možnost může hodit. Takže ji v návrhu ponechám.

Počítám s cenou tak kolem 30.000, a protože je to dost peněz, chci pevné věci (tedy hlavně rozvody) udělat pokud možno modulárně, ať pak lze jen přikoupit solární panel nebo baterku, bez nutnosti příliš rozebírat a vrtat.

Nejdřív tedy musím odhadnout spotřebu, od toho se odvíjí zbytek.

Co to bude živit

Spotřeba krát odhadovaný počet hodin denně. Protože v dodávce se bude bydlet, je potřeba přemýšlet nad dlouhodobě udržitelným stavem. To je něco úplně jiného než když vyjedete na červencový víkend do kempu, kde se žije de facto na energetický dluh (a přinejhorším jsou na nejbližších toaletách zásuvky).

Takže maximalistická varianta - a čísla raději nadstřelit. V závorce varianta s šetřením:

  • naftový bufík. 30 W při běhu * 4 h = 120 Wh
  • osvětlení (LED pásky) cca 20 W * 6 h = 120 Wh
  • interfernet (mobilní WiFi router LTE): 8 W * 18 h = 144 Wh (úsporně 64 Wh)
  • nabíjení mobilu, 6.5 W * 3 h = 20 Wh
  • iPad 12 W * 6 h = 72 Wh
  • laptop kolem 25 W (220V) * 15 h (dva lidi) = 375 Wh (úsporně 150 Wh)
  • možná malý monitor - 22 palcové berou tak 15 W * 15 h = 330 Wh (úsporně 0)

Celkem 1,2 kWh den, v omezené spotřebě (jeden laptop, vypínání routeru, žádný monitor) cca 565 Wh /den Při dalším šetření (v létě žádný bufík, minimum svícení) se dá dostat na 300 Wh / den. I tak je překvapivé, jak moc elektrické energie člověk denně sežere.

Tak. Spotřebu bychom měli. A teď baterky

« Předchozí kapitola: Proč do toho, cifix, teče? Další kapitola: Elektřina podruhé »
Líbil se článek? Pak se přihlaš k odběru newsletteru: