Léto s Čičinkou

...aneb přestavba dodávky na off grid bydlení

Jak a čím izolovat obytnou dodávku

Termoizolace

Neizolovaná dodávka je nepohodlná: v létě horko, v zimě zima. Ta moje sice má ve stěnách jakous takous izolaci, pytlíky plněné čímsi záhadným a kvalitně nasáklé stavebním prachem od přechozích uživatelů. Ale nešáhl bych na to ani klackem. Stará “izolace” půjde přímo do sběrného dvora.

Takže: čím izolovat?

Jako izolační materiál jsem zvolil PE pěnu - “karimatkovinu”. Nestřepává se jízdou, má uzavřenou buněčnou strukturu, tudíž nenasáká vodu. Lepit ji hodlám stříkaným lepidlem ve spreji, když to nepůjde, ke slovu přijde starý dobrý chemoprén.

Dodávka má spoustu netradičně tvarovaných míst a hloubka izolace je různá: proto koupím desky 20 a 10 mm, se kterých by to mělo jít nějak poskládat. Podlaha je problém: původní leží přímo na plechu, takže izolace nulová. Zároveň ale jsem vysoký a nechci si v dodávce ubírat světlé výšky. Zvolím tedy minimální výšku 10 mm, ať tam aspoň něco je, a stejné množství uberu na stropě, na který zbude cca 30 mm izolace.

Vrchní vrstva izolace bude do interiéru pokovená AL fólií, která má tepelnou odrazivost a funguje jako dobrá parozábrana. Volím jednotnou tloušťku 3 mm (dělají se i tenčí, ale chci aby se mi s tím dobře pracovalo)

Protože dodávka je uzavřená difuzní konstrukce, je také nutno zajistit, aby se vlhkost nedostala mezi izolaci a plech, tam by kondenzovala a rezivělo by to. Všechny spoje proto přelepím samolepící hliníkovou páskou.

Na fólii bude tedy kondenzovat voda, to je potřeba nějak vyřešit - odvětrávaná mezera vevnitř, odtokový kanálek…

Teorie: spočítaná spotřeba

pokovená 0.3 mm 21.8 m2 Pokrytí celé plochy, včetně stropu a podlahy
10 mm 25.1 m2 Především na podlahu, číst na vrstvení jinde kde bude potřeba operovat s tloušťkou
20 mm 29.6 m2 Hodlám vrstvit
Hliníková páska 100 m To by mělo bohatě stačit. Přebytky využiju leckde i mimo bydlík.

Kromě toho mám od bráchy, taktéž bydlíkáře, slíbené zbytky z jeho konstrukce, takže izolace by mělo být dost. Pokud něco zbyde, posunu dalším kamarádům.

Kde to koupím:

Mirelon je výrobce a má e-shop. Dělají bílou nebo šedou, liší se zřejmě jen barvou, ne vlastnostmi. Šedá se dělá v méně variantách tlouštěk a je o cca 16% dražší než bílá. Bílou prodávají v tloušťkách 0.8,1,1.5,2,3,4,5,6,8,10,15,20,25,30,40,50,60,70,80 mm Cena odpovídá objemu materiálu, takže nemá smysl kombinovat tloušťky s ohledem na cenu, mimo prodejních akcí neušetříš.

Ještě jsem váhal u typu laminace: hliníkem AL/ALZ nebo reflexní PET/PETZ fólií. U obou stránky nadšeně dekladují skvělou odrazivost a malou paropropustnost. Technické listy ale svorně mlčí, takže ve výsledku můžeš jen hádat. Protože jako příslušenství dodávají hliníkovou pásku, volím nakonec pokovení hliníkem, a to s laminací (ALZ) varianta. Sice by to celé nemělo být mechanicky namáhané, ale rozdíl v ceně na dané ploše je jen dvě stovky.

Celkově spočítáno na 8.319 Kč + doprava. Je to pálka.

Praxe - jak to vyšlo

Lepení stříkaným lepidlem se osvědčilo. Spotřeba byla obří: 6 nebo 7 250g sprejů, celkově asi tisícovka za lepidlo. Chce to trochu praxe: nestříkat tlustou vrstvu, nechat před přitisknutím trochu odvětrat apod. Stěny jsem před lepením důkladně čistil a odmašťoval technickým benzínem.

Spotřeba byl znatelně menší než jsem spočítal. Zbyde mi odhadem tak 20-30% materiálu. Je to ale také dáno tím, že jsem minimalizoval prořez.

Překvapilo mne množství času potřebné na vyizolování dodávky. Je to samá škvíra a zákoutí, každé jiné, vše se musí doměřovat, přiřezávat… Místo plánovaných dvou dnů jsem si nakonec s izolací hrál po odpoledních asi týden. Pohodlná práce, ale žrout času. Výsledek ovšem stojí za to: v dodávce je zřetelně tepleji, izolace je krásně čistá.

Jo a nezapomenout větrat. Pobyt v dodávce plné výparů z lepidla a benzínu je po dvou hodinách řekněme … povznášející.

Bydlík nahrubo zaizolován Zaizolováno, aspoň nahrubo. Na strop a stěny ještě přijde izolace plátovaná hliníkem, ale to až poté, co bude dokončeno všechno drátování a montáže do stěn. Podlaha už je načisto.

« Předchozí kapitola: Demoliční práce Další kapitola: Podlahářské práce »
Líbil se článek? Pak se přihlaš k odběru newsletteru: