Piráti a marketing - Kým vlastně jsme

říjen 2021

V předchozím článku jsem argumentoval, že v posledních projetých volbách nás dohnalo nedodržování - de facto neexistence - jasného marketingového slibu.

Když nemáte (a tedy nedržíte) jeden centrální slib a místo toho slibujete páté přes deváté, řešení je nabíledni:

1) zůžit množství slibů na ty podstatné
2) důsledně je dodržovat

Slibovat jen to co mohu splnit

My jsme se ve volbách 2021 pokusili o looping od strany menšinových témat k catch-all party. To se samozřejmě nemohlo podařit, takovou masivní změnu jsme nepřijali dokonce ani vnitřně, a na přesvědčení veřejnosti že jsme noví a jiní nemáme média ani prachy.

Ze stejných důvodů si nemůžeme dovolit další looping. Můžeme se pouze vrátit k tomu, co si zbývající voliči tradičně s Piráty asociují; a pokusit se to tvarovat obecněji:

 • svoboda (svoboda internetu, svoboda hulení, svoboda obecně. Jsme liberálové)
 • starost o chudé (boj s exekutory a sociální aspekt není u nás naštěstí přetvářka)
 • transparence (což je zkratka pro: spravovat stát poctivě a bez rozkrádání)
 • ekologie (příliš ji neakcentujeme, ale je to latentní hodnotové nastavení majority členstva. Ostatně kdysi jsme ty Zelené vysáli)

Projde to hospodským testem?

I čtyři oblasti jsou až až. Jak by si vedly v hospodském testu z předchozí úvahy?

“Piráti hulej” “Ano, ale na radnici se už nekrade”
“Piráti jsou zelení žabičkáři” “Ano, ale ryli do té otrávené Bečvy”
“Piráti whatever” “Ano, ale hlasovali proti ACTA”

No: tohle už ujde, ale chybí tam pro voliče ono - kde je můj, pokud možno okamžitý, prospěch? A co tahle témata spojuje? Zkušený absolvent vysoké školy života vás umlátí čepicí: řešíte milion nesouvisejících hovadin, například ACTA, tedy složité něco, čemu nerozumím.

It’s a trap!

Pozorný čtenář si už všiml, že řešení pro konkrétního voliče v téhle agendě ve skutečnosti jsou. Když budou transparentní zakázky, bude se krást míň. Když se bude krást míň, můžete platit nižší daně.

Jenže ta řešení nejsou okamžitá, a nejsou 100% zaručená. Třeba se bude krást míň, ale co když daně nesnížíte a použijete je na nějaký nesmyslný projekt WiFi laviček, že, vy Piráti jedni ajťáčtí? Srovnejte to s pětistovkou k důchodu: teď, hned, od prvního, co na tom že na dluh. Bližší košile než kabát.

Možná je přímo v pirátské DNA, že okamžitá řešení nenabízíme. To ajťácké dědictví, kdy technik místo vršení záplaty na záplatu věci raději opraví pořádně, je znát.

Jsme tak trochu v situaci prodejců fitness programů: pár zodpovědných si to koupí, ale většina si dá burger v Mekáči. Dnes spěchám, pupek budu řešit zítra.

Mají pirátská témata společného jmenovatele?

Samozřejmě že mají. Je jím budoucnost. A z toho zase plyne pár věcí:

 • Jsme na trhu zprofanovaném spoustou šmejdů. Lepší budoucnost vám slíbí každý
 • Budeme víc zajímat ty, kdož mají před sebou budoucnosti víc. Mladé a rodiče.
 • I starší lidi budoucnost zajímá, ale hlavně přes jejich děti a vnuky. Staří sobci našimi voliči nejsou a nebudou, mají už svého hrdinu.
 • Nejvážnější problém v praxi (stejně jako u fitness) bude vysvětlování problému “zisky přijdou až časem”
 • A stejně jako u fitness to znamená velký a vzdálený cíl rozdrobit na malé, dosažitelné a viditelné pokroky.

Tak už to vybal, woe

To, co můžeme slíbit, abychom byli autentičtí, a co jsme schopni v praxi naplnit, mohu shrnout do následujícího krkolomného statementu (připomínaje znova, že marketingový slib není reklamní heslo na plakát):

“Jsme na straně slabších a mladších. Krok za krokem měníme stát a radnice z penězovodů na servisní organizace. Krok za krokem omezujeme zasahování státu a korporací do naší svobody. Raději méně změn, ale promyšlených. Myslíme v generacích, ne ve volebních obdobích.”

Není to ideální. Dalo by se to napsat líp a časem to líp někdo napíše. Do jasného směru McDonalds nebo ANO to má pořád daleko (ostatně jejich slib se formoval delší dobu).

Ale pro teď to stačí: dostatečně nás to odlišuje od konkurence, zahrnuje to většinu věcí co podvědomě vnímáme jako “pirátské” a míří to zájmy slušného množství voličů.
A hlavně: my teď potřebujeme aspoň hrubý směr, abychom se nerozplizli v politice pro všechny a pro nikoho, jako:

 • snahu zalíbit se najednou mladým i těm nejstarším
 • obhajovat menšiny (LGBT), ale jen tak, abychom nenaštvali nikoho z většiny
 • prosazovat náhodná líbivá opatření v neprospěch systémových změn

BTW milí Piráti, připomíná vám ten slib něco? Měl by.
Stanovy, ladies and gentlemen, stanovy.

Bude to fungovat?

No, kdybych měl křišťálovou kouli, asi nepíšu články na blogy, že. Poctivá odpověď je: ukáže čas. Férové je také říct, že nevím, jak stranu a-priori zaměřenou na budoucnost traktovat ve voličovo a můj okamžitý prospěch. Možná to z definice ani nelze.

Ale ono mnohdy stačí jen nedělat blbosti. Ztratili jsme směr, protože jsme zapomněli, kým jsme, a především, kým nejsme.

Co by to byl za marketingový článek, kdyby nekončil nepřesnou citací Steva Jobse :-)
So, here you are:

“Síla Applu je v umění říkat ne. Děláme málo věcí, ale děláme je nejlíp na světě”

Pirátské úvahy