Léto s Čičinkou

...aneb přestavba dodávky na off grid bydlení

Elektřina na palubě - třetí část - jak to prodrátovat

Mám plán, co na palubě krmit, mám baterie a teď to potřebuji všechno nějak propojit, přidat nezbytné chytré krabičky a natahat dráty.

Jaké krabičky jsou potřeba?

Pro čistě ostrovní systém, bez napojení na externích 220 volt, stačí docela málo:

  • regulátor na solární panely, který umí to, co leze z panelu, měnit na nabíjecí napětí pro baterky
  • pojistková skříň na dvanáctivoltové (automobilové) pojistky
  • odpojovač baterie nebo v případě dvou baterií sdružený odpojovač a přepínač. Je to velká červená obluda a prodává se v ehopech pro vybavení jacht
  • měřič napětí s přepínačem. Není nezbytný, ale hodí se vědět, kolik napětí na baterkách zbývá
  • měnič z 12 na 220 voltů, lze použít externí. Zkontrolujte, jaký maximální proud zvládne dodávat, jinak hrozí riziko uvaření při připojení hladovějšího spotřebiče
  • zásuvky na 12 voltů (takové ty standardní zapalovačové sloty). Velmi šikovné jsou také USB zásuvky na 5V, prodávají se obvykle dvojité.
  • nejrůznější vypínače 12 voltů

Čičinka má taky venkovní zásivku na 220 volt a 220V rozvody, takže ji můžu nabít ze sítě a mít na palubě tuto voltáž i bez měniče. Pozor: Zatímco 12 voltů lze zapojovat i bez velké znalosti věci a když něco popletete, maximálně si odpálíte draze koupené krabičky, 220V už je napětí, které může zabít. Měl by ho tedy tahat elektrikář, a na výslednou konstrukci by měla být revize (papír s kulatým razítkem stvrzující, že ze zapojení nelítají jiskry). Nepodceňoval bych to: život v dodávce přináší různá dobrodružství a je fajn mít jistotu, že vám dodávka nedá pecku, začne-li například téct kanystr s vodou.

Kromě elektrikáře potřebujete na 220 volt i nějaké další krabičky:

  • zmíněnou venkovní karavanovou zásuvku (pokud si nechcete dělat díru do auta, lze ji mít i někde vevnitř na kabelu, ale nabíjení za deště je složitější)
  • prodlužovačku, která se hodí do “antoníčků” v kempu.
  • zdroj na nabíjení baterií
  • vnitřní zásuvky na 220 voltů
  • jističe a proudový chránič

Kde budou zásuvky a světla?

Dlouze jsem rozmýšlel, kde všude chci výstupy na 5, 12, potažmo 220 voltů, tedy světla a zásuvky. Jak je jednou bydlík hotový, zaizolovaný a obložený, změny se dělají obtížně.

Dodávka má dvě části: přední “pracovnu” a zadní “ložnici”. Víc pokojů se nevešlo.

Rozhodl jsem se že zásuvky na 5, 12 i 220V umístím v ložnici na levé i pravé straně. V praxi nyní využívám jen levou stranu (pravá ještě není zapojená) a stačí to. Zásuvky jsou pod postelí, vpředu i vzadu; zadní se hodí zejména při otevřených zadních dveřích a pobytu venku. Pevná světla vzadu nemám, používám LED světýlko do USB zásuvky s magnetem, je to praktičtější, neboť se světýlkem se dá šibovat podle potřeby.

Další dráty vedou po levé straně dopředu do pracovny. Jedna zásuvka 220V je umístěna před druhou řadu sedaček, využitá je především pro notebook. Poslední drát vede na půdu, tak říkáme prostoru nad řidičem. Je tam metrový LED pásek s vypínačem, něco kolem 15 W, který pohodlně osvítí celou dodávku. Vypínač je na levé straně, což je chyba. Praktičtější by byl u šoupacích dveří, a ještě lepší by byl schodišťák, aby se tohle hlavní světlo dalo vypínat i z postele.

Suma sumárum: 2 dvojité USB zásuvky, 2 zásuvky na 12 V, 3 zásuvky na 220V, jedno pevné světlo. Úplně to stačí.

Celé zapojení krabiček, regulátorů, zdrojů a pojistek je v levém podběhu pod postelí.

Palubní rozvodna Rozvodna před levým zadním podběhem. V horní řadě zleva: solární regulátor, jističe na 220V, měřiče a přepínače, obluda neboli přepínač baterek. Ve spodní řadě: nabíjecí zdroj, pojistky

Postup prací, fígly

Dráty je třeba tahat ještě před přilepením izolací, protože do stěn vycpaných PE pěnou se další kábly strkají docela obtížně.

Taky se hodí pořídit si něco husích krků a ty protáhnout strategickými místy; nejen kvůli ochraně izolace stávající kabeláže, ale i proto, aby se dala v případě potřeby přidat další.

Husí krky se ale nevejdou všude, proto doporučuju pro jistotu přikoupit pár metrů kabelu na příslušné cílové napětí (12 nebo 220 voltů), protáhnout je tam, kde “možná jednou” budou potřeba zásuvky, a jejich konce zaslepit. Pokud tyhle dráty nevyužijete, nic se nestane, v opačném případě si ušetříte dost demontáže a montáže kvůli jednomu káblu.

« Předchozí kapitola: Elektřina podruhé Další kapitola: Obložení stěn »
Líbil se článek? Pak se přihlaš k odběru newsletteru: