Léto s Čičinkou

...aneb přestavba dodávky na off grid bydlení

Jak dopadlo obložení stěn v praxi

No sakryš, vymyslel jsem si to obložení pěkně. Jako obvykle se ale ukázalo, že v praxi je všechno jinak.

Kromě toho situaci zkomplikoval fakt, že jsem s Čičinkou odjížděl do Španělska, takže pár věcí bylo třeba udělat rychleji.

Ale postupně, co fungovalo a co ne:

Spodní část

Dřevěné borové obložení se povedlo a vypadá dobře. Parapet funguje, pivo z něj nepadá, ledy když stojím na svahu. Nejvíc práce dalo vyřezat tvarovou část kolem oken, ale šablona z tvrdého papíru usnadnila práci.

Upevnění je na 4 nábytkové šrouby M6 - takové ty s vnitřním imbusem v hlavičce - a je pohodlné: do nosníků dodávky jsem nalisoval hliníkové lisovací matice, montáž i demontáž je záležitost pár minut.

TL;DR: funguje jak vymyšleno

Povrchová úprava

je doslova nádherná: přebroušená a navoskovaná borová překližka vypadá luxusně a je radost se jí dotýkat. V tom dotýkání je jeden zádrhel: jedna vrstva vosku nestačí, trochu se to omatlává. Dětské prstíky, zmrzlina a omáčka ze špaget dělají svoje.

Uvidím časem, zda umatlání bude působit hezky jako omšelost věkem nebo to budu celé přebrušovat. Určitě bych, mít víc času, dal aspoň dvě vrstvy vosku, raději tři. Ale celkově zatím jedna velká spokojenost.

Strop, lišty a magnety

To celé přijde předělat. Nakonec jsem koupil tenkou látku, která je lehká, vzdušná, ale neunese kapsy. Aspoň část jí tedy přijde nahradit keprem nebo něčím pevnějším.

Podkladové lišty v rozích jsou dobré, získal jsem pěkné dřevěné pruhy, do nichž se dá montovat bez zásahu do plechu.

Ale upevnění na magnety se vůůůůbec neosvědčilo, ani ty s deklarovanou přídržnou silou 3.5 kg plátno neudrží. Tedy udrží, ale jen tak tak. Při prudším zabrždění by to celé lítalo.

No, nevadí. Do pečlivě připravených lišt jsem tedy látku upnul narychlo vyrobenými dřevěnými lištičkami a vruty. Jak pravil klasik, drží to fest.

Vzhled je velmi elegantní, i když velká šedá plocha působí trochu monotónně. Ale celkový dojem víceméně dobrý: velký, vzdušný prostor, přesně jak jsem chtěl.

Až bude aspoň v zadní části úsek s kapsářem, bude vzhled ještě lepší, interiér trochu ztratí minimalistickou strohost a s věcmi napsanými v kapsářích získá jistou domáckou zabordelenost.

Záclony

Jsou vlastně kapsy ze stejné látky jako strop, vycpané kvůli tepelné izolaci 1 cm mirelonem, přicvakávané na magnety nad okny. Velká špatná: záclony jsou teď neskladné heblo, které zabírá místo a v noci při sebemenším doteku padají.

Přijdou celé předělat: místo mirelonu molitan, kapsy otevřené shora, ať se dá molitan vyndat, místo magnetů nahoře pevné přichycení: lišty nebo knoflíky.

Mé původní nadšení pro magnety zvolna ochládá: nechápu co na nich šéfdesignér Applu Jonathan Ive vidí.

« Předchozí kapitola: Obložení stěn - teorie Další kapitola: Krabice na podběhy »
Líbil se článek? Pak se přihlaš k odběru newsletteru: